skewedoverlay
skewedoverlay

Nye letbanetog til Østjylland: Designet er klar i juli

Aarhus Letbane og togleverandøren Stadler lægger nu sidste hånd på designet af otte nye letbanetog, som skal være klar til drift fra efteråret 2029. Med de nye letbanetog kan østjyderne se frem til flere afgange og højere komfort. Samtidig skal tekniske forbedringer være med til at sikre stabil drift i vintervejr.

Selvom det første af otte nye letbanetog først ankommer til Aarhus i slutningen af 2028, er arbejdet allerede i fuld gang. Aarhus Letbane og den schweiziske togleverandør Stadler når i juli 2026 en af projektets store milepæle.

– Her har vi det såkaldte design freeze. Det betyder, at letbanetogenes ydre og indre design nu er 90 procent på plads. Vores udgangspunkt er, at man skal kunne genkende togene i bybilledet. Så de store linjer som farver, symboler og hyndestof afviger ikke meget fra det, vi kender i dag. Interiøret får dog en lidt mørkere nuance, så det er nemmere at holde rent, siger Carsten Holm Hansen, projektchef hos Aarhus Letbane.

Den mest synlige forskel er letbanetogenes længde. Mens de nuværende Variobahn og Tango er henholdsvis 32 og 40 meter lange, bliver de nye Citylink 49 meter. Det giver plads til cirka 80 passagerer mere end i Tango-modellen, som primært kører på strækningen mellem Aarhus og Grenaa.

– Det betyder også, at vi skal forlænge nogle af perronerne og rykke lidt på signalerne inde i Aarhus. For selvom de nye Citylink primært vil køre på strækningerne Aarhus-Odder og Aarhus-Grenaa, vil vi også gerne have dem godkendt til den indre strækning, siger Carsten Holm Hansen.

Ny strøm-backup i vintervejr

Næste fase i arbejdet med de nye tog løber frem til nytår og handler om letbanetogenes tekniske systemer. Her har de første års erfaringer med letbane i Aarhus givet anledning til flere forbedringer. Det handler især om kørsel i vintervejr, hvor Letbanen har oplevet større udfordringer, når der dannes is på køreledningerne.

For det første har de nye tog to pantografer. Det er den strømaftager på togets tag, der har forbindelse til køreledningerne. Det betyder, at den forreste pantograf kan fungere som isskraber, mens den anden kan tage strøm ned. Dertil kommer en batteripakke, der gør det muligt for Letbanen at slå over på batteridrift.

– At køre med to pantografer giver et stort slid på både køreledninger og pantografer. Derfor har vi også batteripakken, som fungerer ligesom i en hybridbil. Hvis spændingen i køreledningerne bliver for lav eller helt forsvinder, kan vi køre på strøm fra batteriet i op til 10 kilometer, siger Carsten Holm Hansen og uddyber:

– Det er vel at mærke ikke 10 kilometer i træk, vi har brug for batteri. Det, vi har oplevet om vinteren, er manglende strøm i nogle mindre ”øer” primært på Djursland. Og ligesom i en hybridbil vil letbanetogets batteri lade op, mens toget kører på den almindelige kørestrøm.

Blandt andre tekniske forbedringer på de nye letbanetog nævner Carsten Holm Hansen:

  • fire dobbeltdøre og to flexrum, som giver bedre forhold for kunder med cykel eller barnevogn. Tango-letbanetogene har til sammenligning tre dobbeltdøre og et flexrum.  

  • plexiglas foran sidespejlkameraer, så letbaneførerne også i snevejr kan se, om alle passagerer er steget på og af.

  • afskærmning, som forhindrer sne i at hvirvle rundt under letbanetogene.

  • varme på sandingsrør, så togene også kan sande op og ned ad Randersvej i koldt vejr (for at få greb op og ned ad bakke).

  • højttalere i stedet for de nuværende sporvognsklokker, som risikerer at fryse til.

Højere frekvens på flere strækninger

Med de nye letbanetog vil den allerstørste forbedring for kunderne være, at der kommer flere afgange.

Når de nye letbanetog er i drift, kan passagerer tage Letbanen mellem Odder og Aarhus hvert 15. minut i de travle hverdagstimer. L2 fra Lystrup/Nye og Lisbjergskolen får 15 minutters drift til og fra Aarhus H i dagtimerne. Mellem Aarhus H og Universitetshospitalet vil der være afgang hvert 5. minut i begge retninger.

Frem mod efteråret 2029 ligger der dog en række forberedende tiltag, som du kan få overblik over i tidslinjen herunder.

Milepæle i aftalen om de nye letbanetog

1. Finansieringen på plads
Region Midtjylland beslutter i februar 2025 at yde en lånegaranti på 500 mio. kr. til otte nye letbanetog og infrastrukturforbedringer.

2. Aftale med Stadler
Efter en udbudsfase indgår Aarhus Letbane i december 2025 aftale med Stadler om købet af de nye letbanetog af typen Citylink. De otte nye letbanetog kommer fra Stadlers afdeling i den spanske by Valencia.

3. Designet klar
Designfasen slutter i juli 2026, så letbanetogenes udseende og materialevalg ligger fast.

4. Tekniske systemer godkendt
Aarhus Letbane modtager, gennemgår og godkender omkring nytår 2026-27 dokumentation for samtlige tekniske systemer i letbanetogene.

5. Produktionen går i gang
Stadler sætter i begyndelsen af 2027 gang i produktionen af letbanetogene.

6. Første tog ankommer
I slutningen af 2028 ankommer de to første af de nye letbanetog til Aarhus.

7. Uddannelse og test
Efter leveringen skal letbaneførerne uddannes i at køre Citylink, og de nye letbanetog skal testes på Aarhus Letbanes infrastruktur. Stadler vil på forhånd have gennemført de grundlæggende test på sin lukkede testbane i Valencia.

8. Godkendelse fra Trafikstyrelsen
Aarhus Letbane er forventeligt i marts 2029 klar til at søge den lovpligtige typegodkendelse til at tage letbanetogene i brug hos Trafikstyrelsen. I ansøgningen vil også indgå testresultater fra Stadlers test. Aarhus Letbane har afsat seks måneder, men håber på en kortere sagsbehandling hos Trafikstyrelsen.

9. De nye letbanetog i drift
Aarhus Letbane forventer, at de første af de nye letbanetog indgår i driften i oktober 2029. Herefter vil de næste seks tog blive leveret, så det sidste efter planen er i drift i april 2030.

Tidsplanen er vejledende og med forbehold for ændringer.